hledej

Zvolte správnou výšku dlažby – poradíme, jak vybírat

12.03.2021 Tipy, rady, inspirace BEST

Nedopusťte, aby místo radosti nad krásnou terasou nebo příjezdovou cestou přišlo zklamání, vztek a vidina dalších výdajů. Stačí jen mále – vybrat správnou výšku dlažby a dodržet zásady správné pokládky. Za výběrem špatné dlažby často stojí snaha ušetřit. Čím jsou dlaždice nižší, tím jsou levnější. Jenže také snesou podstatně menší zatížení. A na to spousta lidí zapomíná. 

BEST - ATRIO, colormix arabica

Pokud tedy zvolíte příliš nízkou dlažbu a postavíte z ní třeba zmíněnou příjezdovou cestu, po pár přejetích autem budou kameny polámané. Místo stylového příjezdu ke garáži vám tak zůstane rozbitá plocha. A vám nezbude než všechno předělat.

Při výběru dlažby proto musíte sáhnout po správné výšce dlaždic. Abyste ji mohli určit, uvědomte si, kam ji plánujete položit. Je rozdíl, jestli hledáte kameny pro:

  • čistě pochozí plochy, jako jsou terasy, okolí bazénů nebo zahradní chodníky
  • místa, po kterých občas přejede osobní auto (cesty či nádvoří před domem)
  • příjezdové cesty a parkoviště
  • nebo pro plochy, které musí vydržet i zátěž větších aut a strojů.

Výška dlažby pro čistě pochozí plochy

První varianta je nejjednodušší a nejlevnější. Vystačíte si totiž s nízkými dlaždicemi. Klidně tedy sáhněte po dlažbě s tloušťkou 4 cm, se kterou se setkáte hlavně u terasové, zahradní nebo zámkové dlažby.

Takové řešení je ideální pro stavbu zápraží, cesty ke vchodovým dveřím nebo vydláždění okolí bazénu. Pamatujte ale, že pokud na takové kameny vjede auto, snadno popraskají. Dobře si proto promyslete, jestli podobná možnost nehrozí.

BEST - TERASOVÁ VIKIO

Správná tloušťka dlažby pro občasný přejezd aut

Když víte, že přes určené místo občas nějaké auto přejede, vyberte si vyšší dlažbu. Obvykle si vystačíte s 6 cm vysokými kameny. Ale jen v případě, že přes ně budou jezdit pouze osobní auta a opravdu jen jednou za čas. I v tomto případě mějte na paměti, že čím větší plocha kamene, tím je náchylnější na popraskání. Proto se doporučuje na občasný pojezd použít skladbu menších kamenů. A samozřejmě nepodceňte přípravu podloží a samotnou pokládku.

BEST - MENTO, povrch Inspiro, barva colormix silvero

Vhodná výška pojezdové dlažby

Pokud potřebujete pojezdovou dlažbu například k přípravě parkovacího stání nebo příjezdové cesty, přidejte další 2 cm. Právě 8cm dlaždice snadno odolají váze osobních aut. A to i při častém používání.

Samozřejmě záleží také na rozměrech dlažby. Velkorozměrové dlaždice jsou totiž kvůli větší ploše na poškození náchylnější. Proto u nich sáhněte po větší tloušťce. Ideálně 12 nebo 16 cm.

BEST - BELEZA, barva colormix briliant

Tloušťka dlažby pro místa s velkým zatížením

Nejvyšší dlažbu potřebujete v případě, že bude vystavená ještě většímu zatížení. Tedy, že přes ni budou jezdit i nákladní auta nebo na ní budou stát těžké stroje.

Opět stačí navýšení o 2 cm – tedy na 10 cm. Takto vysoká pojezdová dlažba si bez problémů poradí i s extrémním zatížením.

BEST - BASE, barva přírodní a červená

Zavolejte si o radu – zdarma!

Při stanovení správné výšky dlažby tedy platí přímá úměra – čím vyšší zatížení, tím vyšší dlažba. Začít můžete už na 4 cm a přidává se vždy po 2 cm.

Záleží ale i na typu dlaždic nebo na podkladu. Pokud si tedy svým výběrem nejste jistí, zavolejte nám. Poradíme vám na 2 bezplatných linkách:

  • +420 800 858 858 pro zákazníky z Čech,
  • +420 800 848 848 pro zákazníky na Moravě.

A budete mít jistotu, že vám vybraná dlažba vydrží třeba 20 let.